Licznik odwiedzin (unikalnych)

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj32
mod_vvisit_counterWczoraj90
mod_vvisit_counterTen tydzień590
mod_vvisit_counterOstatni tydzien621
mod_vvisit_counterTen miesiac242
mod_vvisit_counterOstatni miesiac2606
mod_vvisit_counterWszystkie dni365536

Gosci na stronie: 3
Twoj adres IP: 3.81.89.248
,
Dzisiaj: 03 grudzień 2021

Strona główna

Rębiszów - Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

W Polsce od 25 lat ważna pozycję wśród wrześniowych wydarzeń kulturalnych zajmują Europejskie Dni Dziedzictwa. Upowszechniają one wiedzę o zabytkach i tradycjach kultury wśród społeczności lokalnych. Pozwalają poszerzyć wiedzę, poznać zapomniane tradycje i obyczaje, odkryć lokalną historię. Są szansą na nowego rodzaju rodzinne spędzanie wolnego czasu. Tegoroczna jubileuszowa edycja EDD odbywała się w naszym kraju w dniach 9-10 i 16-17 września i posiadała wspólny ogólnopolski temat przewodni „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Objęta była patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wszystkich zakątkach naszego kraju organizowano atrakcyjne wydarzenia.  Teren naszego województwa objęty był patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a koordynatorem EDD było Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu we współpracy z partnerami regionalnymi. Z informatorów i folderów można było wybrać to, co nas interesuje.
Na terenie powiatu lwóweckiego jedynie sołectwo Rębiszów podjęło się zorganizowania EDD. Sołtys i Rada Sołecka, z inicjatywy Pani Natalii Łój, we współpracy ze szkołą i parafią, przy aprobacie Gminy Mirsk, w dwie kolejne niedziele zorganizowali spotkania dla zainteresowanych pod wspólnym tytułem „Krajobraz dziedzictwa Rębiszowa” dotyczące historii Rębiszowa, regionu i jego mieszkańców.
10 września w Szkole Podstawowej im. Św. Floriana odbyło się spotkanie z Panem Janem Bujakiem – powojennym emigrantem z Bośni, zasłużonym pedagogiem i autorem trzytomowej serii książek „Galicjanie i Serbowie” oraz z Panią Haliną Waniak - Prezesem Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca. W bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o losach reemigrantów z Bośni. Historia rozpoczęła się od emigracji Polaków z terenów dawnej Galicji w bośniackie góry, ich ciężkim życiu, asymilacji z miejscową ludnością. Zakończyła się na powojennej reemigracji części Polaków z Bośni do Polski i ich osiedlaniu się m.in. na terenie Dolnego Śląska, na terenie naszej gminy, naszego sołectwa. Wykład połączony był z  prezentacją multimedialną z licznymi fotografiami i rycinami. Na zakończenie spotkania wszyscy obecni mieli możliwość porozmawiania z zaproszonymi gośćmi i skorzystania ze słodkiego poczęstunku.
17 września w rębiszowskim kościele parafialnym p.w. Św. Barbary zainteresowane osoby mogły poznać lub pogłębić swoją wiedzę o reformacji na Dolnym Śląsku i pamiątkach, które zostały po niej w Rębiszowie i okolicach. Wstępem do opowieści był krótki film o Rębiszowie przedstawiający jego historię przed i powojenną oraz obecną. Następnie prowadzący spotkanie Joanna Kossak i Piotr Cybulski opowiedzieli obecnym, dlaczego kościół parafialny w Rębiszowie został wybudowany jako świątynia protestancka, wplatając w jego losy historię rozwoju protestantyzmu na naszych terenach. Jak to się stało, że dzisiejszy rębiszowski kościół pomocniczy p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w 1566 r. był pierwszą w osadzie świątynia ewangelicką, a w 1694 r. przekazany został katolikom? Te i inne informacje wspomagane były prezentacją multimedialną. Wspomniano również o innych pamiątkach architektonicznych i ciekawostkach, które pozostawili po sobie protestanci zamieszkujący nasz region, m.in. o ruinach kościoła ewangelickiego w Mirsku, który został strawiony pożarem w 1961 r. i zachowanych tylko w ludzkiej pamięci wspomnieniach o kościele ewangelickim w Świeradowie Zdroju – uznanym za zabytek klasy zerowej, rozebranym w 1953 r. przez „nieznanych sprawców”.
„Dziedzictwo kulturowe jest świadectwem tego, jak żyły nasze pokolenia, że działalność człowieka, jego zwyczaje, wiedza – miały wpływ na kształt obecnego krajobrazu. Zwróćmy uwagę na to, jak ważna jest dbałość o estetykę miast oraz planowanie przestrzenne w zgodzie z ich historyczną zabudową oraz układem” [fragment z folderu Narodowego Instytutu Dziedzictwa]

                                                                                                                         Organizatorzy    

                            

joomla template 1.6