Licznik odwiedzin (unikalnych)

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj39
mod_vvisit_counterWczoraj141
mod_vvisit_counterTen tydzień481
mod_vvisit_counterOstatni tydzien911
mod_vvisit_counterTen miesiac2945
mod_vvisit_counterOstatni miesiac2803
mod_vvisit_counterWszystkie dni267185

Gosci na stronie: 2
Twoj adres IP: 34.204.183.113
,
Dzisiaj: 26 luty 2020

Strona główna

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

We wrześniu po raz 23 w Polsce świętowaliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. Odbyły się one pod wspólnym hasłem przewodnim „Utracone dziedzictwo”. Dni te były okazją do przypomnienia utraconych elementów dziedzictwa, ważnych wydarzeń, ginących zawodów. Promowały również te elementy lokalnego dziedzictwa, dzięki którym umacnia się nasza tożsamość i duma z naszej małej ojczyzny.
W tym roku po raz pierwszy do obchodów EDD przystąpił Rębiszów. Pomysłodawczynią organizacji tych dni u nas była pani Natalia Łój. Głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa w Rębiszowie, która wzięła na siebie odpowiedzialność za sprawny i bezpieczny przebieg wydarzeń na terenie szkoły i poza nią. Współorganizatorami byli: Ochotnicza Straż Pożarna, sołtys i Rada Sołecka, Parafia p.w. Świętej Barbary, Stowarzyszenie Zakwisie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Mirsk oraz liczne grono mieszkańców. Przez dwa dni 19 i 20 września można było skorzystać z wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych, dostępnych dla wszystkich. Udział w nich był bezpłatny, a organizatorzy i prowadzący zajęcia działali w ramach wolontariatu nie pobierając wynagrodzenia.

19 września o godz. 10 swe podwoje otworzyła remiza strażacka OSP KSRG Rębiszów. Do godz. 18 wszyscy chętni mogli zwiedzać wnętrze remizy, oglądać sprzęt i stroje strażackie oraz rozmawiać z strażakami o ich pracy.
Uroczysta inauguracja obchodów EDD rozpoczęła się o godz. 12:30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rębiszowie. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy, wszystkich zgromadzonych ciepło przywitała Dyrektor szkoły pani Violetta Segedyn, słowo wstępne wygłosiła pani Joanna Kossak, kilka zdań powiedział również Sołtys pan Piotr Cybulski.
Uczniowie szkoły zaprezentowali się w krótkim pokazie tańców i piosenek znanych przez kolejne pokolenia mieszkańców. Dzieci tańczyły w dwóch grupach wiekowych kl. I-III i kl. IV-VI. Widzom występy przypadły do gustu, co podkreślili  gromkimi brawami. I jeszcze chwila refleksji i zadumy. Odczytane zostały osobiste wspomnienia z przyjazdu na Ziemie Odzyskane i z osiedlenia się w Rębiszowie jednej z naszych mieszkanek pani Janiny Skórki-Szyc. „Kartki z pamiętnika” i wiersze przeczytała wnuczka – pani Anna Kaniuk. Słuchając tekstu wspomnień myślami przenieśliśmy się w odległe powojenne czasy, na sali była wyjątkowa cisza. Takich chwil potrzebujemy więcej, żeby zatrzymać się w biegu i pomyśleć.

Po chwilach zadumy i refleksji przyszedł czas na wydarzenia i zajęcia w terenie, na boisku szkolnym i w budynku szkoły. W holu szkoły wyeksponowano wystawę  zdjęć pana Andrzeja Woźniaka „Rębiszów w obiektywie”. Tuż po godz. 13 ruszyła wyprawa „Polnymi drogami do siebie”. Przewodnikami byli pani Edyta Hryciew i pan Piotr Cybulski. Uczestnikami zaś uczniowie kl. IV-VI wraz z wychowawcami i zainteresowani mieszkańcy. Wystarczyły wygodne buty i dobry humor, aby wycieczka terenowa była udana. Zakończenie wyprawy odbyło się w pasiece pana Waldemara Woźniaka. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opiekuna pszczół, oglądali ule i pomieszczenie, w którym miód trafiał do słoików. Pszczoły nie zwracały na gości pasieki uwagi i odwiedziny zakończyły się pokojowo.
Po wyprawie chwila odpoczynku i o godz. 15 pokazy strażackie. Najpierw w krótkim pokazie sprawnościowym zaprezentowała się dziecięco-młodzieżowa drużyna strażacka. Następnie można było obejrzeć sprzęt ratownictwa technicznego, bojowe wozy strażackie. Głównym punktem programu był wjazd samochodu strażackiego na sygnałach świetlnych i dźwiękowych z drużyną strażacką w pełnym ekwipunku bojowym. Ugaszony został pozorowany pożar, najpierw przez strażaków, później dogaszony przez działko wodne. Prowadzącym te działania był Naczelnik OSP KSRG pan Łukasz Hryciew. Z ogromną pasją i wiedzą opowiadał o wszystkim, co związane jest ze strażą – szczególnie naszą sołecką. Wszyscy słuchali i oglądali z ogromnym zainteresowaniem. Żal było kończyć te zajęcia, ale czas minął i o godz. 16 rozpoczęły się zajęcia warsztatowe: multimedialne – prowadząca pani Anna Kaniuk, plastyczne – prowadzące panie z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Mirsk Anna Kossak-Granda – Dyrektor biblioteki, Marta Modrzejewska, Katarzyna Machnik, sprawnościowe – prowadzący pan Arkadiusz Dołęga i pani Marzena Lewandowska, wiązania i noszenia dzieci w chuście – prowadząca pani Natalia Łój. Dla uczestników przeznaczone były dyplomy, nagrody książkowe, gadżety reklamowe, słodycze. Działał kącik kawowy z napojami i ciastami upieczonymi przez rodziców uczniów. Nie zabrakło grillowanej kiełbasy z dodatkami i bułką. O godz. 17 zakończono dzień pełen wrażeń. Uczniowie odjechali do domu szkolnym autobusem lub z rodzicami. Kto mógł, został w szkole i pomógł doprowadzić teren szkoły do porządku. Do kościoła przeniesiono wystawę zdjęć i wieniec dożynkowy, który jest pamiątką zachowanego dziedzictwa wsi polskiej.

20 września rozpoczął się drugi dzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Rębiszowie. W godz. 10-15 można  jeszcze było zwiedzać  Remizę strażacką. Proboszcz parafii ks. Zbigniew Pacyniak był gospodarzem drugiego dnia  EDD. Od godz. 14:30 w Kościele parafialnym udostępnione zostały do zwiedzania wystawy: zdjęć autorstwa  pana Andrzeja Woźniaka – „Rębiszów w obiektywie” i zbiorów pana Stanisława Kozickiego – „Z dziejów kolejnictwa”.  O godz. 15 gości zgromadzonych w kościele przywitała pani Natalia Łój i zaprosiła do wysłuchania referatu i wykładu, związanych z historią tych  terenów.
Pierwszym występującym był mieszkaniec Rębiszowa pan Stanisław Kozicki, który wygłosił referat, a właściwie przedstawił opowieść o dziejach kolejnictwa na tym terenie, od czasów historycznych do współczesnych. Teraz obchodzimy 150 rocznicę powstania linii kolejowej biegnącej przez Rębiszów. Ponieważ pan Stanisław jest kolejarzem czynnym zawodowo, więc przemiany zachodzące w kolejnictwie są dla Niego żywe, jest ich częścią. Z wyraźnym wzruszeniem w głosie opowiadał o czasach obecnych, o pracy na kolei. Zebrani brawami podziękowali panu Kozickiemu za podarowanie im okruchów historii tak starannie pielęgnowanej i przechowywanej w zaciszu domowym.
Jako drugi wystąpił mieszkaniec Mirska pan Feliks Chojnacki, interesujący się historią tych terenów, począwszy od zarania dziejów. Wykład miał swoim zakresem obejmować historię kościołów w Rębiszowie. Ale wiąże się to ściśle z historią wsi, jej mieszkańców i okolic. Wykład zbiegł się w czasie z 710 rocznicą powstania Rębiszowa. Pierwsza wzmianka o Rębiszowie, jako miejscu na szlaku kupieckim, pojawiła się w roku 1305. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali, jak toczyło się życie na tych terenach, jak działania wojenne na przestrzeni dziejów warunkowały możliwości rozwoju wsi i miast. Historia opiera się na datach, ale pan Feliks dodawał do nich przeróżne fakty – jedne smutne, inne humorystyczne. Opowieść historyczna o tych terenach była ciekawa, ale niezbyt długa. Czas grał główną rolę i obchody EDD dobiegły końca. Wystawy pana Andrzeja Woźniaka i pana Stanisława Kozickiego pozostały jeszcze w kościele, żeby więcej ludzi miało możliwość ich obejrzenia. Zdjęcia „Rębiszów w obiektywie” zostaną wyeksponowane w najbliższym czasie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Mirsk. Historię Rębiszowa, kościołów i okolic można przeczytać na stronie internetowej www.mirsk.eu
Uroczystego zakończenia obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa dokonała pani Joanna Kossak. W serdecznych słowach podziękowała organizatorom, uczestnikom i sponsorom. Bezpłatnego wsparcia udzielili: firma „Świat Reklam” z Rębiszowa – przygotowanie  oprawy graficznej, Sołtys wsi Rębiszów – kiełbasa na ognisko i dodatki, Piekarnia „Weda” – bułki, Rada Rodziców SP Rębiszów – ciasta i obsługa stoisk spożywczych, Sołectwo Grudza – wypożyczenie warnika do gotowania wody, firmy i instytucje – przekazanie nagród na konkursy - Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe Pri-Bazalt, Urząd Miasta i Gminy Mirsk, Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie”, Nadleśnictwo Świeradów oraz Karkonoski Park Narodowy.
Słowa podziękowania padły też z ust Sołtysa Sołectwa Rębiszów, który jeszcze raz podziękował wszystkim za bardzo dobrą organizację obchodów EDD. Mimo problemów i obaw jeszcze raz okazało się, że Rębiszów jest w stanie sprostać różnym wyzwaniom. Szczególnie pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Rębiszowie udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne. A wspólnym wysiłkiem, czasami nadludzkim, można przenosić przysłowiowe góry.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Rębiszowie uważam za zamknięte.

                               /Wszystkie wydarzenia zebrała i połączyła w całość Joanna Kossak/ 

 

joomla template 1.6